Audio

Les Claypool zbiera kasę dla Ukrainy i publikuje kawałek “Zelensky: The Man With the Iron Balls”

Les Claypool połączył ostatnio siły z Eugene Hützem, ukraińskim wokalistą i gitarzystą Gogol Bordello, aby nagrać nowy singiel poświęcony prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu. Kawałek zatytułowany jest “Zelensky: The Man With The Iron Balls” i trudno tutaj o jaśniejszy przekaz.

 

W utworze występują również Stewart Copeland (Oysterhead, ex-The Police), Sean Lennon (Claypool Lennon Delirium), Sergey Ryabtsev (Gogol Bordello) i bluegrassowy artysta Billy Strings. Jak w przypadku większości projektów muzycznych, w które zaangażowany jest Claypool, nad kawałkiem unosi się duch Franka Zappy i specyficzne poczucie humoru, które ma nawiązywać do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Najważniejszym jednak przekazem utworu jest przedstawienie prezydenta jako odważnego, konkretnego i zdeterminowanego przywódcy – człowieka z żelaznymi jajami.

Utwór ma wschodnioeuropejski, folkowy klimat, z którego w równym stopniu czerpią ekipy z Primusa jak i Gogol Bordello. “To nie miała być piosenka potępiająca” – powiedział Claypool o utworze. “Jest to piosenka o jedności przeciw przemocy, oddająca chwałę człowiekowi, który stanął w obronie swoich ludzi, ponad wszystko, co widziałem podczas mojej bytności na tej planecie. Ten nieprawdopodobny człowiek chwycił stery przywództwa i trzyma je tak mocno, że świat jest teraz zjednoczony w poparciu. Jego legendarny cytat ‘Potrzebujemy amunicji, a nie przejażdżki’… Patrick Henry nie mógłby powiedzieć tego lepiej niż on sam. Zełenski jest naprawdę ‘człowiekiem z żelaznymi jajami'”.

Jest to piosenka o jedności przeciw przemocy, oddająca chwałę człowiekowi, który stanął w obronie swoich ludzi, ponad wszystko, co widziałem podczas mojej bytności na tej planecie

Pod klipem, który znalazł się w serwisie YouTube znalazł się apel Primusa: “Aby pokazać swoje poparcie dla Ukrainy, prosimy o nadsyłanie nagrań wideo, na których Państwo, Państwa przyjaciele, współpracownicy, dzieci, zwierzęta domowe, ulubiony manekin brzuchomówcy lub cokolwiek innego, co uznają Państwo za stosowne lub cudownie pomysłowe, klaszczą do piosenki “‘Zelensky: Człowiek z żelaznymi jajami'”.

Aby pokazać swoje poparcie dla Ukrainy, prosimy o nadsyłanie nagrań wideo, na których Państwo, Państwa przyjaciele, współpracownicy, dzieci, zwierzęta domowe, ulubiony manekin brzuchomówcy lub cokolwiek innego, co uznają Państwo za stosowne lub cudownie pomysłowe, klaszczą do piosenki “‘Zelensky: Człowiek z żelaznymi jajami’

“Nie musi to być film wysokiej jakości – wystarczy, że użyjecie telefonu, kamery wideo lub starego Bolexa i wyślecie nagranie na adres [email protected]. Dajcie światu do zrozumienia, że nie będziecie dłużej tolerowali ‘mentalności tyrana’ i że popieracie ludzi, którzy nie zgadzają się na podważanie ich swobód.”

Dajcie światu do zrozumienia, że nie będziecie dłużej tolerowali ‘mentalności tyrana’ i że popieracie ludzi, którzy nie zgadzają się na podważanie ich swobód

Show More

Maciej Warda | TopBass.pl

– polski muzyk, basista, gitarzysta, redaktor. W zespole Farba od 2002 roku. Wcześniej od roku 1996 basista zespołu DzieńDobry Jacka Siciarka. Ukończył studia na wydziale biologii, geografii i oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra geografii. W piśmie TopGuitar odpowiada za dział testów, wywiady oraz tematy związane z gitarą basową. Od 2010 roku redaktor prowadzący specjalnego dodatku TopBass oraz portalu TopBass.pl. Jest mężem pisarki Małgorzaty Wardy.

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.