Sprzęt

Gitary basowe Yamaha BB – najważniejsze cechy

Historia gitar basowych Yamaha BB sięga roku 1977, kiedy to japoński koncern zaprezentował pierwsze modele z tej serii. Od tego czasu na rynek trafiło wiele kolejnych instrumentów z tej linii, którą firma co jakiś czas odświeża i aktualizuje. Kilka lat temu do oferty wprowadzono obecną generację, która obejmuje łącznie dziewięć instrumentów dostępnych w ramach czterech serii – Pro, 700, 400 i 200.

Linia ta obejmuje 4- i 5-strunowe basy o konstrukcji bolt-on, a chociaż wiele cech jest wspólnych dla wszystkich lub większości modeli, to nie brak tu także różnic między poszczególnymi instrumentami. W modelach z serii Pro, 700 i 400 szyjka zrobiona z klonu i mahoniu jest 5-częściowa, a do przykręcenia jej do korpusu użyto sześciu śrub. Klonowy gryf w basach z serii 200 przymocowany jest z kolei czterema śrubami. Instrumenty wchodzące w skład serii Pro (BBP34, BBP35) i 700 (BB734A, BB735A) wyróżniają się wielowarstwowymi korpusami (olcha / klon / olcha), natomiast w basach składających się na serie 400 (BB434, BB434M, BB435) i 200 (BB234, BB235) zastosowano olchowe korpusy. W większości modeli mamy palisandrową podstrunnicę, a jedynym wyjątkiem jest BB434M, w którym użyto klonu.

We wszystkich basach BB reprezentujących obecnie produkowaną generację zamontowano przetworniki YGD w takim samym układzie (jednocewkowy w układzie split przy szyjce oraz wąski jednocewkowy przy mostku), ale w poszczególnych seriach są to inne pary pickupów – VSP7n / VSC7b (Pro, 700), VSP5n / VSC5b (400), VSP3n / VSC3b (200). W większości instrumentów mamy możliwość niezależnej regulacji głośności każdego z przetworników oraz ogólnej regulacji barwy. Modele z serii 700 wyróżniają się możliwością przełączania między trybem aktywnym i pasywnym. W pierwszym dostępny jest 3-pasmowy korektor, a w drugim ogólna regulacja barwy.

Więcej informacji na temat aktualnie dostępnych basów BB i ich cech znajdziecie w artykule dostępny na stronie https://topguitar.pl/topspecial/gitary-basowe-yamaha-bb-przeglad-cech/.

PRODUCENT: pl.yamaha.com

Show More

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.