Video

99.9% basistów tego nie zagra!

Zgadzamy się z tytułem, który sami wymyśliliśmy, ale tak na prawdę nie o tym chcemy wam tu napisać. Ten krótki artykuł będzie o tym, jakich filmików unikać na YouTube i kto chce was zrobić w balona.

 

Pozornie filmik jest o jakimś strasznie trudnym motywie, fragmencie, który jest albo prawdziwym łamaczem palców albo super ekspressem granym w podziale na sześćdziesiątki czwórki. I oczywiście ukryta sugestia jest taka, że gra to jedna osoba, pewnie niesamowicie wyćwiczona tudzież posiadająca niesamowite, manualno-motoryczne warunki do gry na basie. A zatem, od razu jesteśmy zainteresowani i nie możemy się oprzeć chęci kliknięcia w przycisk odtwarzania. I o to tu tylko chodziło!

Clickbait rządzi światem internetu

Trzeba uczciwie przyznać, że David504 warsztatowo jest przekozakiem

Encyklopedyczna definicja clickbaitu tłumaczy to zjawisko jako polegające na “przyciąganiu uwagi za pomocą tytułów bądź miniaturek, które przesadnie wyolbrzymiają faktyczną treść i/lub znaczenie artykułu”. I jest to oczywiście prawda, także w przypadku naszego filmiku. Jego Autor, Davie504 wie to doskonale i wykorzystuje z całym swoim potencjałem, a ten ostatni ma potężny. Wypracował sobie przez lata wielką markę w “basowym internecie”, o czym świadczy 7,5 mln subskrybentów i setki tysięcy “łapek” pod każdym z filmików. Trzeba uczciwie przyznać, że David504 warsztatowo jest przekozakiem i faktycznie radzi sobie świetnie z każdą techniką, ale zdarzają mu się filmiki zrealizowane tylko dla nabijania statystyk. I ten filmik właśnie po to powstał, bo nikt mi nie powie, że jest on wartościowy z punktu widzenia basisty, który chce się czegoś dowiedzieć o grze.

Kim jest Dave504?

Dave504 to tak naprawdę Włoch, David Biale. Rozpoczął publikowanie na kanale YouTube w 2011 roku. W 2012 roku zaczął przesyłać niekonwencjonalnie wykonane covery znanych kawałków (używał drażetek M&M’s do wykonania Eminema, składankę kawałków Korn zagrał za pomocą prawdziwej kukurydzą, medley Red Hot Chili Peppers zagrał prawdziwą papryczką chili itp). Bierze się także za różne wyzwania (“czelendże)” które często sugerują mu komentarze pod jego filmami, takie jak granie nieprzerwanego solo na basie przez 5 godzin (!), czy udowadnianie DJ-owi Deadmau5, że da się na basie zagrać rzecz „technicznie niemożliwą”. W  2019 r. Biale znalazł się na drugim miejscu listy MusicRadar „20 najgorętszych basistów na świecie”.

W  2019 r. Biale znalazł się na drugim miejscu listy MusicRadar „20 najgorętszych basistów na świecie”

I tu mamy od razu jasną sprawę – ten gość jest naprawdę srogim zawodnikiem, jeśli chodzi o grę na basie. Naprawdę nic nie sprawia mu problemu, czy to opalcowanie wszystkich strun w stylu “modern bass playing”, czy double thumb w stylu Victora Wootena, czy klasyczny millerowski slap. Dave504 opanował te techniki perfekcyjnie i naprawdę niewielu “amatorskich” zawodników w basowym świecie ma do niego jakiś start.

Co wolicie: mięsko, czy trociny?

Na kanale Dave504 są obydwa te składniki w ilościach raczej zbilansowanych. Okazuje się, że jego fani oczekują i prawdziwych, ważnych, pouczających treści i typowych “bzdetów”, czyli wygłupów, aktorstwa, zabawy, niewiele wnoszącej do naszego życia rozrywki.

Okazuje się, że jego fani oczekują i prawdziwych, ważnych, pouczających treści i typowych “bzdetów”

Na “mięsko” na jego kanale składają się filmiki pokazujące najtrudniejsze linie basowe, zagrane płynnie i bez “zająknienia”. To naprawdę imponujące. Podobnie z dziesięcioma najłatwiejszymi basowymi liniami, czy dziesięcioma najbardziej znanymi basowymi intrami do znanych (również dzięki temu) utworów. W każdym razie, gdy Dawid gra na poważne, pięknie się tego słucha i obserwuje jego unikalny aparat gry. Specyficzny układ dłoni, ułożenie gitary względem ciała, kontrabasowy układ palców, ich siła oraz synchronizacja prawej i lewej dłoni w każdej dowolnej technice – to wszystko składa się na niezwykłe unikalne umiejętności internetowego basisty.

Po drugiej stronie są natomiast wszelakie filmiki, które noszą silne znamiona odmóżdżających wygłupów. Albo właśnie – i tutaj w końcu dochodzimy do meritum – nasz tytułowy filmik, który już od samego tytułu robi nas w balona. Na filmiku zostaje odtworzony fragment skomplikowanej linii basowej zawierającej i podkład harmoniczny i melodię, a Dawid zapowiada go jako The Hardest Bass Riff Ever. Jego fani starają się go odtworzyć w bardzo różny sposób i na różnych instrumentach. Zabawa i nic poza tym.

Na końcu filmiku, Dave 504 zdradza tajemnicę, w jaki sposób zagrał tę linię. No i nie wiem teraz, czy jest to bardziej śmieszne, czy bardziej żenujące…

 

 

Show More

Maciej Warda | TopBass.pl

– polski muzyk, basista, gitarzysta, redaktor. W zespole Farba od 2002 roku. Wcześniej od roku 1996 basista zespołu DzieńDobry Jacka Siciarka. Ukończył studia na wydziale biologii, geografii i oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra geografii. W piśmie TopGuitar odpowiada za dział testów, wywiady oraz tematy związane z gitarą basową. Od 2010 roku redaktor prowadzący specjalnego dodatku TopBass oraz portalu TopBass.pl. Jest mężem pisarki Małgorzaty Wardy.

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.