Basiści

Jak basista Jaco Pastorius zmienił muzykę

Jak basista Jaco Pastorius zmienił muzykę dzięki swojej debiutanckiej płycie z kompozycją Charliego Parkera o nazwie „Donna Lee” dowiecie się z kolejnego filmu znanego producenta i youtubera Ricka Beato.

 

Jeśli jesteście zainteresowani najbardziej kompleksowym i kompetentnym artykułem o Jaco Pastoriusie w polskich mediach, polecamy tekst Macieja Wardy sprzed kilku lat, napisany dla serwisu TopGuitar: https://topguitar.pl/artysci/artysci-artykuly/jaco_pastorius/

Kim Jest Rick Beato?

Richard Beato to amerykański gitarzysta, wokalista, basista, autor tekstów, inżynier dźwięku, producent muzyczny i osobowość YouTube.

Richard Beato to amerykański gitarzysta, wokalista, basista, autor tekstów, inżynier dźwięku, producent muzyczny i osobowość YouTube.

Beato rozpoczął swoją karierę w YouTube po opublikowaniu filmu swojego młodego syna, Dylana, który był na nim w stanie zidentyfikować poszczególne nuty w skomplikowanych, złożonych akordach już po jednym przesłuchaniu. Ten słynny film zyskał 33 miliony wyświetleń, co spowodowało, że Beato zdecydował się zdsyskontować (i zapewne zmonetyzować) swoją sławę z mediów społecznościowych na pełnoprawnym kanale YouTube.

W 2019 roku Beato otrzymał Golden Play Button od YouTube, kiedy osiągnął milion subskrybentów. A od grudnia 2020 r. jego kanał YouTube ma ponad 2 miliony subskrybentów.

Jaco Pastorius, The Bass Nerds, Fot. na licencji CC BY-NC-ND 2.0

“Donna Lee”

Utwór “Donna Lee” oficjalnie został napisany przez Charliego Parkera. Pierwsze nagranie także odbyło się z udziałem mistrza bebopu i jego zespołu All Stars z Milesem Davisem w składzie. Miało to miejsce w 1947 roku i w zasadzie od razu kawałek wszedł do kanonu jazzowych standardów.

Nie obyło się bez kontrowersji, bo jak później deklarował Miles Davis, to on napisał “Donnę Lee”, a autorstwo Charliego zostało przypisane błędnie. Inną sprawą jest fakt, że omawiany kawałek został mocno zainspirowany wcześniejszym klasykiem “Back Home Again In Indiana” napisanym przez Jamesa F. Hanleya.

A sam kawałek to dzisiaj klasyka bebopu, nieoczywista progresja akordowa, zmienna harmonia i melodia, która grana na trąbce, pędzi przez tę harmoniczną fakturę.

Jaco Pastorius zdecydował się na “otwarcie” swojego solowego płytowego debiutu właśnie tym kawałkiem i okazało się to być strzałem w dziesiątkę. “Donna Lee” w wykonaniu Jaco, to bowiem otwarcie całego wszechświata dla basistów elektrycznych. Melodia podparta “kongowym” rytmem, później improwizacja oparta na oryginalnej, acz niesłyszalnej harmonii, wreszcie niesamowity pastoriusowski drive, artykulacja, fretlessowa intonacja i energia – to byłą nowa epoka w dziejach gitary basowe.

Tego wszystkiego, a także o wiele więcej ciekawostek popartych graniem, dowiecie się właśnie z filmu Ricka Beato, który prezentujemy poniżej.

 

Show More

Maciej Warda | TopBass.pl

– polski muzyk, basista, gitarzysta, redaktor. W zespole Farba od 2002 roku. Wcześniej od roku 1996 basista zespołu DzieńDobry Jacka Siciarka. Ukończył studia na wydziale biologii, geografii i oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra geografii. W piśmie TopGuitar odpowiada za dział testów, wywiady oraz tematy związane z gitarą basową. Od 2010 roku redaktor prowadzący specjalnego dodatku TopBass oraz portalu TopBass.pl. Jest mężem pisarki Małgorzaty Wardy.

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.