Nowości

Nie żyje kontrabasista Zbigniew Wegehaupt

13 stycznia w wieku 57 lat na atak serca zmarł kontrabasista jazzowy Zbigniew Wegehaupt. Muzyk od kilku miesięcy miał problemy ze zdrowiem, przeszedł operację wszczepienia bypassów. Wieczorem poczuł się źle i udał się do szpitala. W drodze stracił przytomność, niestety nie pomogła godzinna reanimacja.

Zbigniew Wegehaupt wspierał największe ikony polskiego jazzu w działalności koncertowej i studyjnej. Współpracował między innymi z: Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Zbigniewem Seifertem, Tomaszem Stanko, Januszem Muniakiem, Andrzejem Kurylewiczem, Jerzym Satanowskim, Zbigniewem Namysłowskim i Wojciechem Karolakiem. Był człowiekiem niezwykle skromnym, pomimo swego muzycznego geniuszu pozostał „mistrzem drugiego planu” przyczyniając się do znakomitych sukcesów innych. Brał udział w wielkich imprezach jazzowych w kraju i za granicą m.in.: Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Festiwalu Jazzowym w Hadze, Red Sea Jazz Festiwal, Bilbao Jazz Festiwal, Festiwalu Jazzowym w Dusseldorfie. Sam nagrał trzy autorskie płyty: „Sake” (1984), „Wege” (2005) i Tota (2007). Poza swoim zamiłowaniem do jazzu współuczestniczył również w nagraniach muzyki filmowej i rozrywkowej, współpracując między innymi z Ewą Bem, Andrzejem Zauchą, Justyną Steczkowską i Anną Marią Jopek.

Zbigniew Wegehaupt był absolwentem klasy kontrabasu Wydziału Instrumentalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, prowadził również działalność pedagogiczną wykładając na Wydziale Jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej II st. przy ul. Bednarskiej w Warszawie.

Show More

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.