Nowości

20. Festiwal Krzysztofa Komedy

Tradycyjnie, rokrocznie w listopadzie odbędzie się szczególny, bo jubileuszowy, już 20. festiwal Krzysztofa Komedy. Krzysztof Komeda – „Chopin Jazzu” pełni z „ niebios” rolę patrona, Jego muzyka jest kanwą festiwalu. Przez te 20 lat na nowo starałem się definiować i adaptować do zmieniającej się bardzo szybko rzeczywistości muzykę Krzysztofa Komedy. Myślę, że muzyka Komedy jest ciągle, poprzez swoje piękno i urok niezwykle atrakcyjna dla słuchaczy. Przez te lata doczekała się wielu zaskakujących interpretacji, aranżacji, przekomponowań, stała się twórczym tworzywem dla wielu wybitnych artystów.

Gwiazdą jubileuszowego 20. festiwalu niewątpliwie będzie guru polskiego i europejskiego jazzu – Tomasz Stańko ze swoim znakomitym „New York Quartet”. Tomasz Stańko jako młody, obiecujący „trębacz z Krakowa” w zasadzie debiutował w zespole Komedy pół wieku temu. Będzie znakomita okazja by oprócz kompozycji Stańki posłuchać muzyki Komedy w „stańkowskiej” interpretacji.

Na jedyny koncert w Polsce przylatuje amerykańskie trio „The Bad Plus” (Ethan Iverson, Reid Anderson, Dave King) z intrygującym programem wg „Święta Wiosny” Igora Strawińskiego. Artyści o wielkiej odwadze wzięli na warsztat genialną kompozycję Strawińskiego i odczytali ją na nowo. Będzie to fantastyczny, emocjonujący wieczór w gdańskiej Filharmonii na Ołowiance.

W propozycjach XX KJF również koncert znakomitej wokalistki i pianistki- Afroamerykanki – Karen Edwards z zespołem. Ponadto Trio Artura Dutkiewicza z programem z najnowszej płyty „Prana” niewątpliwie przepełni słuchaczy pozytywną energią.

Bardzo interesująco zapowiada się koncert „Classic meets jazz”, na którym posłuchamy kompozytorów muzyki klasycznej inspirujących się elementami jazzu: G. Gershwin, N.Kapustin, M. Mover, C.Debussy. Wykonawcami będą kameraliści: kwartet smyczkowy Q4Q, Classic Duo, a także Federowicz Stroynowski Duo.

Polecamy także imprezy towarzyszące XX KJF jak promocją książki Ryszarda Hetnarowicza „20 lat Komeda Jazz Festival”, projekcja filmu z muzyką K. Komedy „Niewinni czarodzieje”, koncert zespołu „Critical LeVel”.

Osobiście zapraszam Państwa na premierowe wykonanie muzyki z najnowszej, autorskiej płyty „Leszek Kułakowski Looking Ahead” z przepiękną muzyką i wpaniałymi artystami : Christoph Titz, Krzysztof Lenczowski, Piotr Kułakowski, Tomasz Sowiński, Tomasz Grzegorski. Tytuł płyty nawiązuje, mam nadzieję, do następnych 20 festiwali komedowskich, które są jeszcze przed nami. Ja nie oglądam się wstecz, a Państwo?

dyr. art. KJF

Leszek Kułakowski

xx komeda

mat.pras.

Show More

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.