Basiści

Zmarł Phil Chen, basista The Doors, Roda Stewarta, Erica Claptona i wielu innych

Dzisiaj świat basu stracił jedną z naszych legend, wspaniałą, skromną i towarzyską osobę. Phil Chen przez ostatnie 60 lat współtworzył świat muzyki rozrywkowej i jego odejście jest niepowetowaną stratą.

 

Phil Chen w swojej wspaniałej karierze oprócz artystów wymienionych w tytule, grał m.in. z Jimi Hendrixem, Jeffem Beckiem, Bobem Marleyem, Brianem Mayem, Royem Orbisonem, Rayem Charlesem i wieloma innymi największymi artystami świata. Chen urodził się i spędził większość swojego wczesnego życia w Kingston na Jamajce. Ma chińskie pochodzenie. Uczęszczał do St. George’s College i zanim pod koniec lat 60-tych przeniósł się do Anglii, grał na gitarze w zespole Vikings oraz w klubowych kapelach z Kingston.

Rok później przesiadł się na bas elektryczny i kiedy przeniósł się do Londynu, od razu stał się wziętym sidemanem. Jedna z jego charakterystycznych linii basu znalazła się w wielkim tanecznym hicie Stewarta z 1978 roku, “Do Ya Think I’m Sexy”. “Wszystko zaczęło się od gitary domowej roboty i słuchania (saksofonisty) Sugar Belly’ego obok w Rainbow (klub w Kingston). Jestem naprawdę błogosławiony” – powiedział kiedyś Chen.

Phil Chen i Eddie Van Halen, fot. archiwum Phila Chena

Redakcja TopBass pamięta go doskonale z Bass Camp w niemieckim Markneukirchen, organizowanych przez Warwick & Framus.To była bardzo towarzyska, otwarta, skromna i zabawna osobowość. Nie można było go nie polubić od pierwszego kontaktu.

Phil Chen zmarł 14 grudnia 2021 roku w wieku 80 lat na raka. W oświadczeniu czytamy, że “ostatnie dni spędził w otoczeniu rodziny i bliskich przyjaciół, ceniąc sobie czas z wnukami, które zawsze rozjaśniały mu dzień”.

Ostatnie dni spędził w otoczeniu rodziny i bliskich przyjaciół, ceniąc sobie czas z wnukami, które zawsze rozjaśniały mu dzień

Będzie nam Ciebie bardzo brakowało, nasz przyjacielu. (21 października 1946 – 14 grudnia 2021)

Show More

Maciej Warda | TopBass.pl

– polski muzyk, basista, gitarzysta, redaktor. W zespole Farba od 2002 roku. Wcześniej od roku 1996 basista zespołu DzieńDobry Jacka Siciarka. Ukończył studia na wydziale biologii, geografii i oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra geografii. W piśmie TopGuitar odpowiada za dział testów, wywiady oraz tematy związane z gitarą basową. Od 2010 roku redaktor prowadzący specjalnego dodatku TopBass oraz portalu TopBass.pl. Jest mężem pisarki Małgorzaty Wardy.

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.