Basiści

Yamaha BB-1200 Paula McCartneya najdroższym basem

W Kalifornii odbyła się niedawno aukcja „Music Risng” zorganizowana przez Van Eaton Galleries, której celem było zebranie funduszy dla muzyków z południa Stanów Zjednoczonych, którzy ucierpieli nie tylko z powodu pandemii COVID-19, ale także w wyniku huraganu Ida. Na sprzedaż wystawiono 50 przedmiotów, z których zdecydowaną większość stanowiły instrumenty przekazane przez znanych muzyków. Przy okazji tej aukcji padł też nowy rekord sprzedaży, a dotyczy on basu używanego niegdyś przez Paula McCartneya.

 

Chociaż najwięcej – 410 tysięcy dolarów – zapłacono za gitarę elektryczną Fender The Edge Stratocaster należącą do muzyka U2 i używaną przez niego podczas koncertów w latach 2017-2019, to przy okazji modelu Yamaha BB-1200L będącego własnością McCartneya pobito rekord dotyczący gitar basowych. Instrument, którego Sir Paul używał pod koniec lat 70. XX wieku z zespołem Wings, został sprzedany za 390,000 USD (w przypadku obu tych kwot należy doliczyć jeszcze różne opłaty przez co finalnie będą one wyższe). Bas ten można usłyszeć także na dwóch solowych albumach McCartneya z początku lat 80. – „McCartney II” i „Tug of War”.

Poprzedni rekord – ustanowiony w ubiegłym roku – należał do basu Fender Mustang z 1969 roku należącego do Billa Wymana. W pewnym sensie można powiedzieć, że McCartney „odzyskał” rekord, gdyż wcześniej najdroższym basem był Hofner, którego otrzymał w 1964 roku, a który sprzedano na aukcji w 2013 roku.

Na aukcji prowadzonej przez Van Eaton Galleries, z której dochód wyniósł ponad 2 miliony USD zostały wystawione na sprzedaż gitary i basy używane przez takich muzyków jak The Edge, Bob Ezrin, Joe Walsh, Don Felder, Vince Gill, Zac Brown, Steve Miller, Lzzy Hale, Bono, Eddie Vedder, Adam Clayton, Ed O’Brien, Flea, Paul Stanley, Johnny Marr, Noel Gallagher, Chris Martin, Lou Reed czy Lenny Kravitz, a także instrumenty podpisane przez różnych artystów (Bruce Springsteen, Dave Grohl, Tom Morello, Elton John, Dave Matthews, Ronnie Wood, Slash).

Więcej informacji na stronie vegalleries.com/musicrising.

zdjęcie: Paul McCartney podczas koncertu w Dublinie w 2010 roku; fot. Fiona [bluecherry74] (CC BY-SA 2.0)

Show More

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.