Video

20 niesamowitych basowych linii wszech czasów!

Zastanawialiście się kiedykolwiek, jakie wyglądała by lista 20 najbardziej niesamowitych basowych linii wszech czasów? Już nie musicie specjalnie myśleć.

W filmiku prezentujemy 20 najbardziej ikonicznych basowych linii, choć ta lista spokojnie mogła by mieć 100 pozycji. Jeśli nie zgadzacie się z taką listą, dajcie nam znać na facebooku (https://www.facebook.com/topbasspl/), a spróbujemy znaleźć (albo nagrać samemu) listę uzupełniającą. Zdajemy sobie sprawę, że ten sympatyczny kolega, który gra na prezentowanym filmiku to nie jest jakiś mistrz świata, ale nie o to tu chodziło. Jest to bowiem doskonały “drogowskaz”, dzięki któremu poznamy naprawdę wiele najważniejszych basowych linii, których nie wypada nie znać. Lista przywołanych utworów (dla ułatwienia z czasami ich pojawiania się) w filmiku przedstawia się następująco:

0:03 The Clash – Guns of Brixton
0:19 Led Zeppelin – Dazed and Confused
0:28 Cream – Sunshine of your Love
0:36 Iggy Pop – Lust for me
0:47 Tool – Schism
0:59 Metallica – My Friend of Misery
1:23 The Beatles – Come Together
1:32 Ben E. King – Stand by Me
1:50 Metallica – For whom the Bell Tolls
2:02 Motorhead – Ace of spades
2:12 Peter Gunn Theme
2:27 RHCP – Give it away
2:37 Muse – Hysteria
2:48 Gorillaz – Feel good Inc.
3:01 James Brown – I Feel Good
3:20 Bon Jovi – Livin’ on a prayer
3:36 Michael Jackson – Billie Jean
3:51 Queen – Under Pressure
4:06 Pink Floyd – Money
4:27 Queen – Another One Bites The Dust

 

Czegoś tu zabrakło…

Bas elektryczny w dzisiejszych czasach może odpowiadać ona za aranżację, rytm, harmonię, melodię, improwizację oraz kilka innych elementów muzycznych, które niegdyś spełniały zupełnie inne instrumenty.

Przede wszystkim tytuł filmiku jest typowo clickbajtowy, bo takie autorytatywne stwierdzenie, że oto zaraz wysłuchamy dwudziestu najwspanialszych linii basowych wszechczasów, jest od razu podejrzane. Jak łatwo się domyślić, jest to po prostu subiektywny wybór autora i nic ponad to. Autor tego zestawienia wymieszał style i gatunki muzyczne, wszystkie jednak oscylują wokół rocka. Okej, nie będziemy tu w takim razie przypominać o hiper klasycznych liniach basowych Jaco, Paula Jacksona (“Chameleon”), czy Eugene Wrighta (“Take Five”), ale kilka rockowych klasyków powinno się tu znaleźć. Gdzie Bernard Edwards i jego “Good Times”, od którego wzięły się linie basowa Johna Deacona? Gdzie Peter Hook i nieśmiertelny “Love Will Tear Us Apart”, gdzie Geezer Butler i jego “Heaven And Hell”, gdzie The white Stripes i ich “Seven Nation Army”?. Dajemy prawo autorowi filmiku do subiektywnego wyboru, ale nie można nie zaznaczyć, że to wybór bardzo uszczuplony. Poza tym, co tam robi Muse i “Hysteria”? Christopher Wolstenholme jest świetnym basistą, ale do mnie przemawia bardziej jego “Panic Station” niż naparzanka na przesterze.

Wrzuć fajne zdjęcie o wymiarach jak powyżej i napisz tutaj coś na ten temat. Kilka zdań (2-3). Pamiętaj, aby a końcu zostawić wszystkie znaczniki – te w kwadratowych nawiasach..

[/tie_slideshow]

Czy na początek poradzimy sobie z tymi liniami?

Tak, trzeba przyznać, że autor filmiku wybrał takie linie basowe, by nadawały się one do nauki dla początkujących basistów. Nie ma tam skomplikowanych technik, nie ma jakiejś kosmicznej prędkości. Wszystkie opierają się na podstawowych umiejętnościach basisty, które można opanować w miesiąc lub dwa.

 

Autor filmiku wybrał takie linie basowe, by nadawały się one do nauki dla początkujących basistów

Najprostszym chyba do zagrania kawałkiem z prezentowanej dwudziestki jest “Dazed and Confused” Led Zeppelin. Linia basowa grana przez Johna Paula Jonesa to całe nuty grane w wolnym tempie w rytmie 3/4. Jednocześnie jest to jedna z najbardziej klimatycznych, transowych i charakterystycznych linii basowych jakie kiedykolwiek zostały wymyślone. Jeśli zaczniemy basową edukację w praktyce od tego basisty, od razu znajdziemy się na właściwej drodze do opanowania instrumentu. Później przyjdzie czas na kolejny klasyk, czyli “Lemon Song”, od którego w zasadzie możemy się uzależnić tak samo jak od stylu Jaco. Trzeba to znać, ale jednocześnie mieć się na baczności, by nie stać się zakładnikiem tej charakterystycznej, bluesowo – funkowej frazy.

 

20 niesamowitych linii basowych wszechczasów

 

Show More

Maciej Warda | TopBass.pl

– polski muzyk, basista, gitarzysta, redaktor. W zespole Farba od 2002 roku. Wcześniej od roku 1996 basista zespołu DzieńDobry Jacka Siciarka. Ukończył studia na wydziale biologii, geografii i oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra geografii. W piśmie TopGuitar odpowiada za dział testów, wywiady oraz tematy związane z gitarą basową. Od 2010 roku redaktor prowadzący specjalnego dodatku TopBass oraz portalu TopBass.pl. Jest mężem pisarki Małgorzaty Wardy.

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.