Basiści

Nie żyje Burke Shelley, basista i wokalista grupy Budgie

Burke Shelley, charakterystyczny wokalista i basista grupy Budgie, zmarł w wieku 71 lat. W ostatnich latach zmagał się z licznymi problemami z sercem. W 2020 roku ogłosił, że zdiagnozowano u niego tętniaka aorty, ale odmówił operacji ze względu na wysokie ryzyko zabiegu…

 

Przypomnijmy, że walijskie trio działało od 1968 roku. Burke Shelley od początku stał na czele formacji i to on dał jej charakterystyczne brzmienie. Grupa Budgie cieszyła się największą popularnością w Wielkiej Brytanii i Polsce, gdzie od lat 80. przyjmowana była jako wielka gwiazda rocka (w 2010 roku w wejherowskim szpitalu niemal uratowano mu życie!). Nota bene ta sława należała im się to na całym świecie, bo w swojej dyskografii mają wiele świetnych płyt i jeszcze więcej fenomenalnych kompozycji.

Shelley jest często porównywany do Geddy’ego Lee z Rush, który pełnił te same funkcje w zespole no i obaj mieli charakterystyczny wysoki wokal. Podobnie jak Lee, Shelley oprócz śpiewania i grania na basie grał na klawiszach na wczesnych albumach zespołu, np. na melotronie w utworze “Young is a World” z drugiego albumu “Squawk”.

Wokale Shelleya na wcześniejszych płytach Budgie (takie jak “Parents” z albumu “Never Turn Your Back on a Friend” z 1973 roku) brzmiały podobne do wokali Walijki Shirley Bassey. Podobieństwo było wyraźne, a sam Burke mówił, że to podobieństwo jest zamierzone, bo podziwia twórczość Brazylijki. W późniejszych latach, szczególnie na albumie Budgie z 2006 roku “You’re All Living In Cuckooland”, głos Shelleya stał się głębszy.

Informację o jego odejściu przekazała jego córka, Ela:

Z wielkim smutkiem informuję o śmierci mojego ojca, Johna Burke’a Shelleya. Odszedł dziś wieczorem we śnie w Heath Hospital w Cardiff. W mieście, w którym się urodził. Miał 71 lat. Proszę o okazanie szacunku naszej rodzinie w tym trudnym czasie.

Z wyrazami miłości – Jego dzieci: Ela, Osian, Dimitri i Nathaniel

Budgie nigdy nie osiągnęli wielkiego sukcesu komercyjnego, na który zasługiwali, ale mieli wpływ na większość zespołów heavy rockowych, które pojawiły się później, w tym Soundgarden, Alice in Chains, Van Halen i Queens of the Stone Age.
Swoje wersje utworów “Breadfan” i “Crash Course In Brain Surgery” nagrała Metallica.

R.I.P. Burke

Show More

Maciej Warda | TopBass.pl

– polski muzyk, basista, gitarzysta, redaktor. W zespole Farba od 2002 roku. Wcześniej od roku 1996 basista zespołu DzieńDobry Jacka Siciarka. Ukończył studia na wydziale biologii, geografii i oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra geografii. W piśmie TopGuitar odpowiada za dział testów, wywiady oraz tematy związane z gitarą basową. Od 2010 roku redaktor prowadzący specjalnego dodatku TopBass oraz portalu TopBass.pl. Jest mężem pisarki Małgorzaty Wardy.

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.