Basiści

Damian Szewczyk “Dziesięć opowieści basem i barytonem” – takiej płyty jeszcze nikt w Polsce nie nagrał

Poznajcie wyjątkową osobę, która jest pasjonatem niskich brzmień i własnym sumptem wydała właśnie solową płytę z autorskimi kompozycjami.

 

Od razu oddajemy głos samemu zainteresowanemu. Oto jak Damian Szewczyk opisuje swój projekt: “Wymyśliłem tę płytę jako taką z rockowymi piosenkami zagranymi na gitarze basowej. To ona jest tu głównym instrumentem. Czasem jest łagodna i pulsuje, czasem grzmi, riffuje i jęczy solówkami. Potraktowałem ją jako instrument, z którym mogę zrobić wszystko, co mi przyjdzie do głowy. Na tej płycie nie ma gitar elektrycznych, wszystko co słyszycie, to dźwięki zagrane na basie.”

Wymyśliłem tę płytę jako taką z rockowymi piosenkami zagranymi na gitarze basowej. To ona jest tu głównym instrumentem

“Od zawsze czułem potrzebę tworzenia własnych utworów. Przekładania na słowa i dźwięki tego co myślę, czuję. Szukałem też odpowiedniej formy by zrealizować tą potrzebę. Pomysł by grać rocka bez gitary elektrycznej wydawał się karkołomny, ale zadziałał.”

Pomysł by grać rocka bez gitary elektrycznej wydawał się karkołomny, ale zadziałał

“Utwory są zaaranżowane w taki sposób, że mimo że grane głównie tylko na gitarze basowej i perkusji, słychać dobrze brzmiący rockowy zespół. Takiej płyty jeszcze nikt w Polsce nie nagrał. No i teksty, które są dla mnie bardzo istotną częścią tej płyty. Są o tym co czuję, co widzę, co myślę. O relacjach międzyludzkich, o uczuciach, o czasach w jakich żyjemy.”

Takiej płyty jeszcze nikt w Polsce nie nagrał

Damian Szewczyk, fot. mat. pras. artysty

Na perkusji na płycie zagrali:
Dariusz Biłyk ( Birma, TSA, Lech Janerka)
Łukasz Sobolak ( Mikromusic, EABS)
Michał Bednarz ( Full X Trio, Esquarial, Trzynasta w Samo Południe, Frele)

W kilku utworach zaprosiłem do współpracy wybitnych instrumentalistów, którzy ubarwili swoimi dźwiękami moje opowieści:
Robert Kamalski – saksofon
Jacek Berg – piano, hammond
Jan Gałach – skrzypce
Maciej Burniak – gitara akustyczna

Show More

Maciej Warda | TopBass.pl

– polski muzyk, basista, gitarzysta, redaktor. W zespole Farba od 2002 roku. Wcześniej od roku 1996 basista zespołu DzieńDobry Jacka Siciarka. Ukończył studia na wydziale biologii, geografii i oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra geografii. W piśmie TopGuitar odpowiada za dział testów, wywiady oraz tematy związane z gitarą basową. Od 2010 roku redaktor prowadzący specjalnego dodatku TopBass oraz portalu TopBass.pl. Jest mężem pisarki Małgorzaty Wardy.

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.