Nowości

Markbas Navigator – nowe gitary basowe

Firma Markbass opublikowała na swojej stronie internetowej szczegółowe informacje na temat nowej serii basów noszących nazwę Navigator.

Linia ta obejmuje instrumenty 4- i 5-strunowe, oferowane z różnymi podstrunnicami i w różnych wersjach wykończenia. Nazwa tej serii została zaczerpnięta z cytatu „włoski nawigator właśnie wylądował w Nowym Świecie” związanego z amerykańskim programem jądrowym i włoskim naukowcem Enrico Fermim. Zafascynowany jego postacią, Marco De Virgiliis postanowił w ten sposób uhonorować tego włoskiego fizyka.

Tak jak inne basy tej marki oznaczone symbolem F1, także te wyróżniają się korpusem wykonanym z drewna świerkowego pochodzącego z Val di Fiemme. Tamtejsze lasy od wieków dostarczają materiałów wykorzystywanych do budowy instrumentów muzycznych (stamtąd czerpał je chociażby sam Antonio Stradivari), a drewno to charakteryzuje się elastycznością i wyjątkowym rezonansem. Co więcej, korpusy basów Navigator charakteryzują się nowo opracowanym kształtem, dającym wygodny dostęp do wyższych rejestrów. Korpusy te są lekkie i ergonomiczne, a instrumenty mają konstrukcję bolt-on. Przykręcana szyjka profilu Comfort C jest zrobiona z twardej odmiany klonu.

W skład serii wchodzą modele 4- i 5-strunowe, a których z nich będzie oferowany z podstrunnicą klonową lub palisandrową. Niezależnie od zastosowanego materiału, na podstrunnicy umieszczono 20 progów, a menzura wynosi 34 cale. Tak jak w innych instrumentach, także tu mamy główkę dopasowaną częściowo kolorystycznie do korpusu (Mark Double Shape Matching).

Instrumenty z serii Navigator F1 wyróżniają się nową konfiguracją przetworników – inną niż w dotąd dostępnych basach tej włoskiej firmy. Do dyspozycji mamy mianowicie pickup jednocewkowy P w układzie split oraz humbucker HB ulokowany przy mostku, dający możliwość rozłączania cewek. Oba przetworniki opracowane przez firmę Markbass zostały nie tylko odpowiednio dobrane do siebie, ale też ich pozycje ustalono tak, aby uzyskać jak najlepszy rezultat. W nowych modelach zastosowano ponadto firmowy układ MB Instrument Pre dający możliwość niezależnej regulacji każdego z pickupów. Oferuje on ponadto możliwość wyboru między trybem pasywnym lub aktywnym. W pierwszym mamy do dyspozycji ogólną regulację barwy, natomiast w drugim możemy skorzystać z 3-pasmowego korektora.

We wszystkich basach Navigator F1 zamontowano osprzęt opracowany przez firmę Markbass, a dotyczy to zarówno mostka jak i kluczy. Każdy z instrumentów wchodzących w skład tej serii będzie dostępny w dwóch wersjach wykończenia – Black oraz Tobacco Sunburst.

fot. Markbass

 

PRODUCENT: www.markbass.it

Dystrybutorem produktów firmy Markbass jest Konsbud Audio.

Show More

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.