Basiści

W wieku 59 lat zmarł Andy Rourke, basista The Smiths

Andy Rourke, basista The Smiths, zmarł w wieku 59 lat – poinformował zespół na swoich społecznościówkach. Rourke grał w najsłynniejszych piosenkach The Smiths, w tym “This Charming Man” i “There Is a Light That Never Goes Out”, a także na solowych singlach Morrisseya po rozpadzie grupy w 1987 roku.

 

Rourke urodził się 17 stycznia 1964 r, a muzyką interesował się od najmłodszych lat. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku siedmiu lat. „Zawsze dostawałem instrument muzyczny na Boże Narodzenie lub na urodziny, więc przeszedłem przez plastikowe trąbki, saksofon, keyboard, próbowałem wszystkiego po trochu” – powiedział Rourke w wywiadzie dla BBC z 2016 roku. „Później grałem trochę na wiolonczeli, ale wymyśliłem to po drodze, ponieważ było to potrzebne na płycie Smiths, więc po prostu kupiłem jedną, dostroiłem ją jak bas i od tego się zaczęło”.

Gitarzysta Johnny Marr potwierdził „z głębokim smutkiem”, że Rourke zmarł po długiej chorobie na raka trzustki. W oświadczeniu opublikowanym na Twitterze Marr powiedział: „Andy zostanie zapamiętany jako miła i piękna dusza przez tych, którzy go znali, a jako niezwykle utalentowany muzyk przez fanów muzyki. Prosimy o prywatność w tym smutnym czasie – dodał. 

Perkusista The Smihs, Mike Joyce, napisał na Twitterze: „Nie tylko najbardziej utalentowany basista, z jakim miałem zaszczyt grać, ale także najsłodszy, najzabawniejszy chłopak, jakiego kiedykolwiek spotkałem. Andy opuścił gmach, ale jego muzyczne dziedzictwo jest wieczne. Już tak bardzo za tobą tęsknię. Na zawsze w moim sercu ziom.”

Nie tylko najbardziej utalentowany basista, z jakim miałem zaszczyt grać, ale także najsłodszy, najzabawniejszy chłopak, jakiego kiedykolwiek spotkałem

 

Show More

Maciej Warda | TopBass.pl

– polski muzyk, basista, gitarzysta, redaktor. W zespole Farba od 2002 roku. Wcześniej od roku 1996 basista zespołu DzieńDobry Jacka Siciarka. Ukończył studia na wydziale biologii, geografii i oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra geografii. W piśmie TopGuitar odpowiada za dział testów, wywiady oraz tematy związane z gitarą basową. Od 2010 roku redaktor prowadzący specjalnego dodatku TopBass oraz portalu TopBass.pl. Jest mężem pisarki Małgorzaty Wardy.

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.