BasiściVideo

Victor Wooten – “Isn’t She Lovely”

Live podczas klinik basowych, 23.04.2012

To wykonanie stało się bardzo popularne w internecie i chyba wiemy dlaczego. Chyba każdy basista na świecie zna Victora Wootena i wie do czego jest zdolny… Mamy tutaj doskonały przykład liryki, melodyki, groove’u i logicznie rozwiniętej improwizacji na najwyższym poziomie.

 

Victor zdecydował się swego czasu na poprowadzenie bezpłatnych klinik basowych w Mechanicsville w stanie Wirginia. Oczywiście był tam gościem, ale skoro już się pojawił się, nie mogło obyć się bez jego muzycznego performance’u. Cały wykon wg. relacji uczestników trwał około 30 minut i, jak to z występami Victora bywa, wgniótł słuchaczy głęboko w ziemię… Potem szeroko odpowiedział na kilka pytań z publiczności i ogólnie był po prostu “Mr. nice guy” – czyli sobą.

Chociaż to nagranie nie jest jakieś powalające jakościowo, tak samo jak występ Victora nie ma miejsca w Royal Albert Hall, to i tak wootenowska interpretacja “Isn’t She Lovely” przeszła do klasyki basowych wykonań, tak jak wcześniej marcusowe “Amaizing Grace”, czy berlinowskie “Tears in Heaven”.

 

Wooten Reevland Festival
Victor Wooten podczas Reeveland 2016, fot. Maciej Warda

Victor Wooten jest geniuszem gitary basowej, jednym z największych basistów naszych czasów. Stworzył on całą filozofię życia w zgodzie z naturą, którą propaguje na basowych obozach w Wooten Woods. Ta filozofia zazębia się oczywiście z muzyką w sposób harmonijny.

Victor Wooten jest geniuszem gitary basowej, jednym z największych basistów naszych czasów. Stworzył on całą filozofię życia w zgodzie z naturą, którą propaguje na basowych obozach w Wooten Woods. Ta filozofia zazębia się oczywiście z muzyką w sposób harmonijny

Nie zwalnia to nas w żadnym stopniu z konieczności ćwiczeń i doskonalenia warsztatu, ale pozwala by muzyczna wypowiedź niosła w sobie głęboki pierwiastek menatalny, nie była odhumanizowanym graniem dla samego popisu. Wooten stworzył także hasło “music is a language”, które przyświeca całej jego działalności edukacyjnej. Całe to przesłanie jest niezwykle spójne i sensowne, dlatego, gdy połączymy to z instrumentalną wirtuozerią, mamy przed oczami prawdziwy fenomen (nie tylko basowy!) naszych czasów.

Bierzcie i uczcie się z tego wszyscy:

https://www.youtube.com/watch?v=eynnYLXW3Fo

 

 

 

 

 

Show More

Maciej Warda | TopBass.pl

– polski muzyk, basista, gitarzysta, redaktor. W zespole Farba od 2002 roku. Wcześniej od roku 1996 basista zespołu DzieńDobry Jacka Siciarka. Ukończył studia na wydziale biologii, geografii i oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra geografii. W piśmie TopGuitar odpowiada za dział testów, wywiady oraz tematy związane z gitarą basową. Od 2010 roku redaktor prowadzący specjalnego dodatku TopBass oraz portalu TopBass.pl. Jest mężem pisarki Małgorzaty Wardy.

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.