BasiściVideo

Victor Wooten – Amazing Grace

Jeden z najpopularniejszych amerykańskich tematów muzycznych doczekał się także wykonań stricte basowych. Do jednych z najlepszych takich interpretacji należy bez wątpienia ta wootenowska.

 

Zacznijmy od tego, że przyjaciel Victa, Marcus Miller nagrał ten cover na płycie “M2” w 2001 roku, ale zdecydował się nie zagrać tematu na basie tylko na klarnecie basowym. Nie przeszkodziło to jemu uczynić z tej pieśni kolejnego basowego klasyka, który wszyscy chcieliby umieć zagrać.

Jak należy grać na basie “Amazing Grace” pokazał z kolei niezawodny Victor Wooten, którego wykonanie jak zwykle powoduje opad szczęki i do dzisiaj budzi głęboki, najszczerszy podziw.

Jak należy grać na basie “Amazing Grace” pokazał z kolei niezawodny Victor Wooten, którego wykonanie jak zwykle powoduje opad szczęki i do dzisiaj budzi głęboki, najszczerszy podziw. Victor Wooten wykonywał ten temat niezliczoną ilość razy, a my zdecydowaliśmy się na najbardziej chyba oficjalną wersję, bo wydaną przez Hudson Music na DVD i pochodzącą z imprezy Bass Day 1998.

Ten festiwal odbywał się co roku w Nowym Jorku i gromadził największe światowe gwiazdy basu. Niektóre z najważniejszych wydarzeń podczas Bass Day ’98 obejmowały występy czarodziejów typu Bobby’ego Rodrigueza, Andy’ego Gonzaleza, Francisa Rocco Prestii, Michaela Manninga, Oteila Burbridge, a także Victora Wootena

Victor Wooten TopBass
Victor Wooten z magazynem TopBass, fot. Maciej Warda

Przypomnijmy jeszcze na koniec, że “Amazing Grace” to angielska protestancka pieśń religijna, która na przestrzeni lat stała się jednym z najpopularniejszych hymnów patriotycznych w Stanach Zjednoczonych.
Jak podaje Wikipedia, pieśń tę nagrało, bądź wykonywało na koncertach wielu znanych artystów, m.in. Louis Armstrong, Elvis Presley, Janis Joplin, Aretha Franklin, Yes, Joan Baez, Johnny Cash, Rod Stewart, Victor Wooten czy Zbigniew Wodecki. Serwis allmusic.com ma skatalogowane ponad 1800 nagrań tego utworu.

Oto jak poradził sobie z nią Victor Wooten.

 

 

Show More

Maciej Warda | TopBass.pl

– polski muzyk, basista, gitarzysta, redaktor. W zespole Farba od 2002 roku. Wcześniej od roku 1996 basista zespołu DzieńDobry Jacka Siciarka. Ukończył studia na wydziale biologii, geografii i oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra geografii. W piśmie TopGuitar odpowiada za dział testów, wywiady oraz tematy związane z gitarą basową. Od 2010 roku redaktor prowadzący specjalnego dodatku TopBass oraz portalu TopBass.pl. Jest mężem pisarki Małgorzaty Wardy.

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.