Basiści

Rick Savage z Def Leppard: “Basista jest spoiwem. Pomostem między rytmem a melodią”

Wiele już zostało powiedziane o roli basu w zespole i basistach, których zadaniem jest sklejanie brzmienia zespołu. Rick Savage nie powiedział więc nic odkrywczego, ale tych kilka oczywistości wartych jest przypominania, bo w świecie gitarzystów/gitarzystek i wokalistów/wokalistek rola basu wciąż bywa umniejszana.

 

Rick Savage powiedział w najnowszym wywiadzie dla Bass Playera, że Def Leppard z pewnością umie docenić jego wkład, ale wielu muzyków nie poświęca gitarze basowej większego zainteresowania: “Basista jest spoiwem i znajduje się w punkcie obserwacyjnym, który obejmuje wszystkie strony zespołu. Jesteś pomostem między rytmem a melodią. Z tego punktu widzenia możesz zobaczyć rzeczy o wiele wyraźniej, a bez ciebie wszystko się rozpadnie. Oczywiście nie w naszym zespole, ale mam wrażenie, że w wielu grupach gitarzyści skupiają się głównie na gitarze i nie wychodzą poza to, ponieważ… cóż, są gitarzystami i tak dalej. Grają na gitarze! Wokaliści mogą zachowywać się bardzo podobnie: są liderami zespołu, skupiają się głównie na tekstach i melodiach.”

Basista jest spoiwem i znajduje się w punkcie obserwacyjnym, który obejmuje wszystkie strony zespołu. Jesteś pomostem między rytmem a melodią. Z tego punktu widzenia możesz zobaczyć rzeczy o wiele wyraźniej, a bez ciebie wszystko się rozpadnie.

Nawiązując do swojej kapeli, Savage wyjaśnił na czym polega jego rola: Basista ma tendencję do postrzegania wszystkich w równym stopniu, w tym perkusisty. Zawsze czuję się, jakbym był balansującym punktem oparcia w naszym zespole, punktem, który słyszy każdą stronę sporu. Zwykle kompromisem jestem ja, to moja rola. Zwykle mówią: ‘Cóż, jeśli Sav tak myśli, to pieprzyć to, idźmy za tym, co mówi!’.

Zawsze czuję się, jakbym był balansującym punktem oparcia w naszym zespole, punktem który słyszy każdą stronę sporu. Zwykle kompromisem jestem ja, to moja rola. Zwykle mówią: ‘Cóż, jeśli Sav tak myśli, to pieprzyć to, idźmy za tym, co mówi!’

 

Show More

Maciej Warda | TopBass.pl

– polski muzyk, basista, gitarzysta, redaktor. W zespole Farba od 2002 roku. Wcześniej od roku 1996 basista zespołu DzieńDobry Jacka Siciarka. Ukończył studia na wydziale biologii, geografii i oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra geografii. W piśmie TopGuitar odpowiada za dział testów, wywiady oraz tematy związane z gitarą basową. Od 2010 roku redaktor prowadzący specjalnego dodatku TopBass oraz portalu TopBass.pl. Jest mężem pisarki Małgorzaty Wardy.

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.