BasiściNowości

Richard Bona w Polsce w ramach promocji “Bonafied”

To już siódmy krążek w karierze Richarda Bony. „Bonafied” to intymny, prawie w całości akustyczny album, na którym mieszają się różne gatunki muzyczne, pobrzmiewają osobiste historie, powracają postaci z dawnych lat, wyraz znajduje filozofia życia w zgodzie z naturą.

Utwory zawarte na „Bonafied” przywołują stylistykę jazzu latynoamerykańskiego („An Uprising of Kindness”), afrykańskiego popu („Diba la Bobe”), a nawet paryskiego kabaretu („Janjo la Maya”). Jest też typowy numer jazzowy – „On the 4th of July” Jamesa Taylora. Na „Tumba la Nyama” Bona przywołuje kameruńską muzykę pop, sięgając po tamtejsze melodie typowe dla gatunku makossa czy rytmikę 12/8 kojarzoną ze stylem bikutsi – przyswojonym przez Bonę podczas nauki w Douali.

„Pochodzę z rzeczywistości, w której muzyka powinna opowiadać jakąś historię” – mówi Bona. „Gdy byłem mały, muzyka nie była dla nas muzyką dopóty, dopóki nie wiązała się z jakąś piękną historią. To moje korzenie, z których czerpię niezależnie od miejsca zamieszkania. Nawet jeśli ludzie nie rozumieją języka, w którym historia jest opowiadana, mogą zawsze poczuć związane z nią emocje. Zarówno dźwięki, jak i samo brzmienie słów niosą już pewne treści. A historie ludzkich losów są wszędzie podobne – praca, miłość, cierpienie i szczęście. To samo wszędzie, na całym świecie”.

Już w październiku będzie można usłyszeć Richarda Bonę w pięciu polskich miastach:
9 października – Wrocław, klub Impart
10 października – Bielsko-Biała, BCK
11 października – Łódź, Wytwórnia
12 października – Poznań, Sala Ziemi MTP
13 października – Warszawa, Teatr Studio

Richard Bona Bonafied

Show More

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.