Basiści

Esperanza Spalding ponownie wytycza nowe drogi. Jej celem jest nasze uzdrowienie!

Esperanza Spalding nie zatrzymuje się w muzycznych poszukiwaniach i odkrywaniu nowego znaczenia muzyki. Kilka dni temu artystka opublikowała kilkunastominutowy klip z muzyką, która ma uleczyć nasze dusze i ciała.

 

Esperanza Spalding od dawna poszukuje, odkrywa i eksploruje nowe muzyczne terytoria. Od kiedy ją obserwujemy, zawsze wymykała się łatwym klasyfikacjom, głównie dzięki swojemu unikalnemu stylowi. Jej muzyka jest rozpoznawalna po jednym takcie – wszystko dzięki osobliwemu zmysłowi kreowania brawurowych harmonii i frapujących melodii, które składają się na obraz muzycznego fenomenu.

Na pewno jest nieco ekscentryczna, ale posiada także potężny ładunek uroku osobistego, którym obdziela wszystkich, jeśli tylko chcemy otworzyć się na jej sztukę. Zresztą jej dotychczasowa twórczość broni się sama, a współpracują z nią najwięksi, od Herbiego Hancocka, przez Marcusa Millera po Wayne Shortera.

esperanza spalding, fot. ‘Cowboy’ Ben Alman na licencji CC BY-NC-ND 2.0

Przypominamy, że Magazyn TopGuitar poświęcił tej artystce spory artykuł pióra Macieja Wardy, który gorąco polecamy (możecie przeczytać TUTAJ). Na wstępie możemy tam przeczytać: “Wciąż światowy top w branży basowej. Kobieta wyjątkowo uzdolniona, która od lat konsekwentnie podąża własną drogą i już w młodym wieku dokonała rzeczy wielkiej – wytyczyła nowy szlak rozwoju kontrabasu jako instrumentu wiodącego. Nikt wcześniej nie dokonał takiej nadprzyrodzonej wręcz fuzji kontrabasu i wokalu, także talentów Esperanza ma pod dostatkiem.”

Kobieta wyjątkowo uzdolniona, która od lat konsekwentnie podąża własną drogą i już w młodym wieku dokonała rzeczy wielkiej – wytyczyła nowy szlak rozwoju kontrabasu jako instrumentu wiodącego. Nikt wcześniej nie dokonał takiej nadprzyrodzonej wręcz fuzji kontrabasu i wokalu

Nic się pod tym względem nie zmieniło, ale dzisiaj piszemy o niej ponieważ ponownie zaistniała z nowym projektem. I jak to u niej, jest on tyleż oryginalny co muzycznie i mentalnie zaawansowany.

Esperanza kontynuuje więc swoje wyjątkowe, odważne podejście do tworzenia i wydawania nowej muzyki, prezentując Songwrights Apothecary Lab. SJest to projekt z wyselekcjonowanymi, nowymi utworami, które wyrosły ze współpracy Esperanzy z innymi muzykami, ale także naukowcami, który w ciągu ostatnich lat badali lecznicze właściwości muzyki i możliwości ich adaptacji do muzyki popularnej.

Zgodnie z tymi wytycznymi Spalding wydała pakiet Triangle, czyli trzy nowe utwory o nazwach „formwela 1”, „formwela 2” z udziałem Ganavyi i „formwela 3”. Jak podaje artystka “nowe piosenki zostały napisane  porozumieniu z muzykoterapeutami i neuronaukowcami.”

Nowe piosenki zostały napisane  porozumieniu z muzykoterapeutami i neuronaukowcami

Kiedy odpalała ten projekt, badający w jaki sposób muzycy mogą implementować muzykoterapię w swojej sztuce, nie miała pojęcia, jak istotne stanie się to dla nas w czasie pandemii. 

Triangle został wyprodukowany przez Esperanzę Spalding, a także współpracownika Alicii Keys, Saadiqa i klawiszowca Phoenixa. Te trzy piosenki pojawią się także na nadchodzącym albumie Esperanzy, który będzie kontynuacją nagrodzonego Grammy “12 Little Spells”, wydanego w 2018 roku.

Posłuchajcie Triangle poniżej. Nie łatwa to sztuka, ale przecież jesteśmy otwarci na muzyczne eksperymenty, no i kto wie, może ta muzyka naprawdę Wam pomoże!

 

Show More

Maciej Warda | TopBass.pl

– polski muzyk, basista, gitarzysta, redaktor. W zespole Farba od 2002 roku. Wcześniej od roku 1996 basista zespołu DzieńDobry Jacka Siciarka. Ukończył studia na wydziale biologii, geografii i oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra geografii. W piśmie TopGuitar odpowiada za dział testów, wywiady oraz tematy związane z gitarą basową. Od 2010 roku redaktor prowadzący specjalnego dodatku TopBass oraz portalu TopBass.pl. Jest mężem pisarki Małgorzaty Wardy.

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.