Basiści

Charles Berthoud i solo jednej strunie. Jest ciekawsze niż wiele solówek na czterostrunowcach!

Czy ktoś miał kiedyś wątpliwości, że gitara basowa to instrument o wielu możliwościach i wielkim potencjale? Ten filmik powinien je raz na zawsze rozwiać.

 

A dlaczego? Otóż skoro na jednej strunie można wyczarować takie cuda, to jaki potencjał istnieje w czterech, pięciu lub sześciu sznurkach nawiniętych na dobrze wyregulowany bas? Wystarczy poświęcić odpowiednio dużo czasu na ćwiczenia. Tylko tyle i aż tyle.

Inna sprawa, że w dłoniach takiego asa jak Charles Berthoud (wymawiane BEAR-too), gitara basowa przestaje być tym instrumentem, za jaki go zawsze uważaliśmy. Charles zmienia sposób myślenia o gitarze basowej. Uznawany jest za jednego z mistrzów oburęcznej techniki tappingu, gra na basie jak na fortepianie, akompaniując sobie wieloma partiami. Charles wykorzystuje współczesne techniki gitarowe do grania zdumiewająco szybkich pasaży, ale to co wyczynia na poniższym filmiku naprawdę jest imponujące.

Ciekawostka: Berthoud niedawno uruchomił nową stronę internetową o nazwie iStudios. Jest to w zasadzie internetowe studio nagraniowe, gdzie niezależni artyści mogą wysłać swoje proste demo, a po około tygodniu otrzymać je z powrotem jako produkcję gotową do emisji w radiu. Znak czasów…

Wróćmy jednak do filmiku, który co prawda nie jest nowością, ale mimo wszystko prezentuje chyba jedną z najlepszych solówek na jednej strunie basu. Enjoy!

Show More

Maciej Warda | TopBass.pl

– polski muzyk, basista, gitarzysta, redaktor. W zespole Farba od 2002 roku. Wcześniej od roku 1996 basista zespołu DzieńDobry Jacka Siciarka. Ukończył studia na wydziale biologii, geografii i oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra geografii. W piśmie TopGuitar odpowiada za dział testów, wywiady oraz tematy związane z gitarą basową. Od 2010 roku redaktor prowadzący specjalnego dodatku TopBass oraz portalu TopBass.pl. Jest mężem pisarki Małgorzaty Wardy.

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.