Basiści

Rhonda Smith wydała swój pierwszy od 15 lat solowy materiał

Rhonda Smith jest muzyczną anomalią. Piękno w każdej postaci. Talent. Wizja. Niezwykła zdolność Rhondy do przekazywania każdej emocji poprzez swoją muzykę uczyniła z niej ikonę basu. Artystka wydała właśnie “Won’t Come Back”, swój pierwszy solowy singiel od 2006 roku.

 

Jej niezmordowana etyka pracy, skupienie i pragnienie bycia lepszym niż dobrym napędzają jej dwie dekady w świetle jupiterów. Z taką siłą twórczą można śmiało powiedzieć, że za dwadzieścia lat przełamie ona jeszcze więcej barier i zgromadzi spuściznę godną podręczników historii muzyki.

Rhonda jest lirycznie wyrafinowana, z emocjonalną głębią, która jest zarówno niezrównana jak i technicznie doskonała. Jako innowacyjny muzyk i wizjonerka, zainicjowała kilka gatunków muzycznych, w tym smooth jazz/funk i zelektryfikowany funk/rock. Stała się znana dzięki współpracy z Princem: „Granie z Princem przez całe lata to było jak wstąpienie do wojskowej jednostki specjalnej zamiast po prostu pójścia do wojska. My byliśmy właśnie taką specjalną dywizją, takim pododdziałem do zadań specjalnych CIA. Zatem najtrudniejsze było po prostu utrzymanie poziomu. Najtrudniejsze, ale jak najbardziej wykonalne.”

Granie z Princem przez całe lata to było jak wstąpienie do wojskowej jednostki specjalnej zamiast po prostu pójścia do wojska

Następnie w 2010 roku dołączyła do zespołu Jeffa Becka, gdzie zastąpiła ją równia zjawiskowa Tal Wilkenfeld.

Jak zauważył magazyn Bass Player, w nowym utworze “Won’t Come Back” kanadyjska basistka włada czymś, co wydaje się być customowym fretlessem PRS Grainger 4. W tym groove-popowym singlu Rhonda doskonale łączy wpływy R&B, soulu, jazzu i funku: “Życie, miłość i fretless bass zainspirowały mnie do napisania tej piosenki. To emocjonalny temat i emocjonalny instrument”.

Życie, miłość i fretless bass zainspirowały mnie do napisania tej piosenki. To emocjonalny temat i emocjonalny instrument

To pierwszy materiał basistki od czasu wydanego w 2006 roku albumu “:RS2”. W międzyczasie była oczywiście bardzo zajęta, współpracując z takimi artystami jak Jeff Beck, Chaka Khan, Beyoncé, Erykah Badu, czy Lee Ritenour.

Jak w przypadku wielu muzyków, zamknięcie w 2020 roku dało Smith trochę przestrzeni na pisanie własnego materiału, i to właśnie tam, jak sama mówi, narodził się Won’t Come Back.

Show More

Maciej Warda | TopBass.pl

– polski muzyk, basista, gitarzysta, redaktor. W zespole Farba od 2002 roku. Wcześniej od roku 1996 basista zespołu DzieńDobry Jacka Siciarka. Ukończył studia na wydziale biologii, geografii i oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra geografii. W piśmie TopGuitar odpowiada za dział testów, wywiady oraz tematy związane z gitarą basową. Od 2010 roku redaktor prowadzący specjalnego dodatku TopBass oraz portalu TopBass.pl. Jest mężem pisarki Małgorzaty Wardy.

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.