Basiści

Darryl Jones – powiedzieć o nim, że to basista The Rolling Stones, to jak nic nie powiedzieć

. Darryl Jones ma na koncie współpracę z największymi artystami, włączając w to właśnie Stonesów, ale też Milesa Davisa, Madonnę, czy Stinga. Ostatnio serwis Bass Player opublikował długi wywiad z Jonesem, w którym artysta skomentował swoją grę, karierę i współpracę z największymi.

 

Darryl Jones od 30 lat nagrywa i występuje z zespołem Micka Jaggera, Keitha Richardsa i Roniego Wooda. Był także jedną z osób, które miały okazję pracować z samym Milesem Davisem. Po nagraniu dwóch albumów z Milesem, Jones nawiązał współpracę ze Stingiem i zagrał na jego debiutanckim albumie „The Dream of the Blue Turtles”. A to tylko skromny wycinek jego dorobku.

Patrząc wstecz, pod wrażeniem wszystkich, z którymi kiedykolwiek współpracował, zarówno samego Milesa Davisa, jak i faktu, że Jones z nim współpracował, basista powiedział we wspomnianym wywiadzie: „Kiedy Stonesi szukali basistów, spojrzeli na moje nazwisko na liście i ktoś zapytał: ‘Darryl Jones… z kim on grał?’.Miles Davis’ – brzmiała odpowiedź. I wtedy było zawsze: ‘Zaprośmy go’. Nie ma znaczenia, u kogo było przesłuchanie, zawsze taka była reakcja. Istnieje wzajemny szacunek i jest to sytuacja, w której wszyscy dobrze się bawią tworząc muzykę.

Stonesi przyjęli mnie z otwartymi ramionami i próbowali zrobić dla mnie miejsce, więc było naprawdę fajnie

Jones został m.in. zapytany o różnicę między graniem ze Stingiem i Milesem Davisem, na co odpowiedział: „Kiedy dołączyłem do zespołu Stinga, ludzie pytali o różnicę między grą ‘za’ trąbką a grą ‘za’ głosem, a ja odpowiadałem: ‘Człowieku, Miles to przecież głos!’. Miles grał także bluesa i piosenki popowe, takie jak ‘Time After Time’ Cyndi Lauper. Występował przed ogromną publicznością, a jego występy cieszyły się dużym zainteresowaniem mediów.”

Kontynuując wątek Stinga Jones wspominał: “Przedstawiłem Stinga Milesowi podczas nagrywania ‘You’re Under Arrest’ i to wprawiło Stinga w osłupienie! Miles cieszył się szacunkiem wszystkich. W wywiadzie padło pytanie: ‘Czy rozmawiali kiedyś o gitarze basowej?’ Darryl odparł: “Niezupełnie, ale napisał kilka świetnych linii basu i moje ucho było na to otwarte. To, co zrobiło na mnie największe wrażenie w Stingu, poza jego oczywistymi talentami jako kompozytora i autora tekstów, to to, że tak dobrze łączy idiomy, co z kolei pozwala mu tworzyć własną muzykę i własny rynek”.

Madonna znalazła się także na liście znanych muzyków, z którymi Jones współpracował przez lata, a występ wymagał bardzo specyficznego podejścia. Komentując swoje doświadczenia z Królową Popu, Jones powiedział: „Ze względu na charakter muzyki wiele linii basu trzeba było grać niemal dosłownie.”

Najciekawszym aspektem tej trasy było obserwowanie, jak Madonna wykorzystuje wszystkie dostępne zasoby, aby urzeczywistnić swoją wizję

 

Show More

Maciej Warda | TopBass.pl

– polski muzyk, basista, gitarzysta, redaktor. W zespole Farba od 2002 roku. Wcześniej od roku 1996 basista zespołu DzieńDobry Jacka Siciarka. Ukończył studia na wydziale biologii, geografii i oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra geografii. W piśmie TopGuitar odpowiada za dział testów, wywiady oraz tematy związane z gitarą basową. Od 2010 roku redaktor prowadzący specjalnego dodatku TopBass oraz portalu TopBass.pl. Jest mężem pisarki Małgorzaty Wardy.

Powiązane artykuły

Back to top button

Wykryliśmy, że blokujesz reklamy

Prosimy - wyłącz blokowanie. Dzięki wyświetlanym reklamom możesz czytać artykuły na stronie bez żadnych opłat.